Faculty & Staff Directory

This directory does not include emails. TCS Parents should log in to the Parent Portal for a comprehensive Faculty/Staff Directory.

Click here to see our Faculty-at-a-Glance.

Search

Karen Alexander M.Ed.

Karen Alexander M.Ed.

Titles: Educational Consultant, Upper School Principal Emeritus
Departments: Office of the Headmaster
Joanne Allan M.Ed.

Joanne Allan M.Ed.

Titles: Lower School Math Specialist
Departments: Lower School
Kimberly Allen Ed.S.

Kimberly Allen Ed.S.

Titles: Fifth Grade Teacher, Middle Level Cheerleading Coach
Departments: Lower School
Kevin Ames M.S.

Kevin Ames M.S.

Titles: Math Department Chairman, Upper School Math and Logic Teacher, Boys Varsity Cross Country Coach, Varsity Track Coach
Departments: Upper School
Suzanne Arrison B.A.

Suzanne Arrison B.A.

Titles: Lower School Instructional Assistant
Departments: Lower School
Querube Barber B.A.

Querube Barber B.A.

Titles: Foreign Language Department Chairman, Upper School Spanish Teacher
Departments: Upper School
Laura Brazier B.S.

Laura Brazier B.S.

Titles: Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Emily Brown M.A.

Emily Brown M.A.

Titles: Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Pam Burns B.M.E.D.

Pam Burns B.M.E.D.

Titles: Lower School Music Teacher
Departments: Lower School
Vicky Butler B.S.

Vicky Butler B.S.

Titles: Second Grade Teacher
Departments: Lower School
Lori Byre B.S.

Lori Byre B.S.

Titles: Upper School Assistant Principal, Upper School Math Teacher
Departments: Administration, Upper School
Nanette Carradice R.N., B.S.N.

Nanette Carradice R.N., B.S.N.

Titles: School Nurse
Departments: Health Services
Michael Carroll B.A.

Michael Carroll B.A.

Titles: Assistant Facilities Supervisor
Departments: Facilities
Cathy Case B.S.

Cathy Case B.S.

Titles: Upper School Math Teacher
Departments: Upper School
Margot Clenance B.A.

Margot Clenance B.A.

Titles: Dean of Admission
Departments: Administration, Office of Admission
Carol Cluff M.S.

Carol Cluff M.S.

Titles: Lower School Instructional Assistant
Departments: Lower School
Rachel Colston B.S.

Rachel Colston B.S.

Titles: Lower and Upper School Science Teacher
Departments: Upper School, Lower School
John Colston IV M.Ed.

John Colston IV M.Ed.

Titles: Upper School Math Teacher
Departments: Upper School
Peggy Connor B.S.N.

Peggy Connor B.S.N.

Titles: Kindergarten Teacher, NILD Therapist
Departments: Lower School, Learning Center
Katherine Copeland B.S.W.

Katherine Copeland B.S.W.

Titles: Executive Assistant to the Headmaster
Departments: Administration, Office of the Headmaster
Sherri Copeland B.A.

Sherri Copeland B.A.

Titles: Assistant Librarian
Departments: Lower School, Media Center
Diane Crook

Diane Crook

Titles: Lower School Office Manager
Departments: Lower School
Graham Crook

Graham Crook

Titles: Information Technologies Manager
Departments: IT Support
Robin Currey M.Ed.

Robin Currey M.Ed.

Titles: Executive Function Coach, NILD Therapist
Departments: Learning Center
Anneka Daniell

Anneka Daniell

Titles: Assistant Dean of Admission
Departments: Office of Admission
Sharrie Danielson M.Ed.

Sharrie Danielson M.Ed.

Titles: Gryphon's LAIR Office Manager
Departments: Learning Center
Michele Daum M.A.

Michele Daum M.A.

Titles: Kindergarten Instructional Assistant
Departments: Lower School
Deborah Dayhoff M.A.

Deborah Dayhoff M.A.

Titles: Visual Arts Department Chairman, Upper School Art Teacher
Departments: Upper School
Christine Dean B.S.

Christine Dean B.S.

Titles: Upper School Science Teacher
Departments: Upper School
Michael Dewey M.Ed.

Michael Dewey M.Ed.

Titles: Assistant Headmaster for Academics, Upper School Principal, Upper School Ethics Teacher
Departments: Administration, Upper School, Office of the Headmaster
Sandra Dewey M.L.S.

Sandra Dewey M.L.S.

Titles: Director of Library and Educational Technologies
Departments: Media Center
Rebecca Dickey

Rebecca Dickey

Titles: Administrative Assistant, Office of the Headmaster
Departments: Office of the Headmaster
Kathleen Eiserman M.Ed.

Kathleen Eiserman M.Ed.

Titles: Kindergarten Teacher
Departments: Lower School
Katherine Finnell M.A.

Katherine Finnell M.A.

Titles: Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Jennifer Fletcher M.A.

Jennifer Fletcher M.A.

Titles: Registrar
Departments: Administration, Registrar
Ingrid Flores B.A.

Ingrid Flores B.A.

Titles: Upper School Math Teacher
Departments: Upper School
Gayle Fuller R.N., B.A.

Gayle Fuller R.N., B.A.

Titles: School Nurse
Departments: Health Services
Yvonne Gaffin B.A.

Yvonne Gaffin B.A.

Titles: College Advisor
Departments: College Advising
Janet Gilroy M.Ed.

Janet Gilroy M.Ed.

Titles: Upper School Office Manager
Departments: Upper School
Erin Gingrich B.A.

Erin Gingrich B.A.

Titles: Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Kaitlyn Graybill M.S.

Kaitlyn Graybill M.S.

Titles: Athletic Trainer
Departments: Athletics, Health Services
Jessica Groves B.A.

Jessica Groves B.A.

Titles: Communications Assistant
Departments: Office of the Headmaster, Communications
Caroline Guirgis B.A.

Caroline Guirgis B.A.

Titles: Administrative Assistant, Upper School
Departments: Upper School
Gloria Gupta B.S.

Gloria Gupta B.S.

Titles: Administrative Assistant, Lower School and Health Services
Departments: Lower School, Health Services
Mary Habashy B.B.A.

Mary Habashy B.B.A.

Titles: Business Manager
Departments: Administration, Business Office
Victor Handres

Victor Handres

Titles: Assistant Facilities Supervisor
Departments: Facilities
Bethany Hardy M.S.

Bethany Hardy M.S.

Titles: School Counselor, Middle Level Girls Basketball Coach
Departments: Campus Life
Joshua Harstine B.A.

Joshua Harstine B.A.

Titles: Upper School Christian Studies Teacher
Departments: Upper School
Dwight Hayes M.S.

Dwight Hayes M.S.

Titles: Physical Education Department Chairman, Lower and Upper School Physical Education Teacher, Boys Middle Level Soccer Coach
Departments: Upper School, Lower School
Ruth Henderson M.Ed.

Ruth Henderson M.Ed.

Titles: Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Veronica Hewlett B.S.

Veronica Hewlett B.S.

Titles: Lower School Instructional Assistant
Departments: Lower School
Ji-hyun Hong B.A.

Ji-hyun Hong B.A.

Titles: First Grade Teacher
Departments: Lower School
Megan Hoogland B.B.A.

Megan Hoogland B.B.A.

Titles: Events Coordinator, Varsity Girls Cross Country Coach
Departments: Upper School
Chelsea Hugel M.A.

Chelsea Hugel M.A.

Titles: Administrative Assistant, Registrar and College Advising
Departments: Registrar, College Advising
Suzanne Hulbert B.S., C.E.T.

Suzanne Hulbert B.S., C.E.T.

Titles: Upper School Science Teacher, NILD Therapist
Departments: Upper School, Learning Center
Michelle Hunt B.S.

Michelle Hunt B.S.

Titles: Upper School Math Teacher
Departments: Upper School
Brett Jeschke M.A.T.

Brett Jeschke M.A.T.

Titles: Upper School Christian Studies Teacher
Departments: Upper School
Kim Johnson B.A.

Kim Johnson B.A.

Titles: English Department Chairman, Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Jennifer Jones R.N., B.S.N., N.C.S.N.

Jennifer Jones R.N., B.S.N., N.C.S.N.

Titles: Head Nurse
Departments: Health Services
Josiah Jones M.Div.

Josiah Jones M.Div.

Titles: Upper School Christian Studies Teacher
Departments: Upper School
Sam Kang M.Div.

Sam Kang M.Div.

Titles: Upper School Christian Studies Teacher
Departments: Upper School
Susana Kang M.A.

Susana Kang M.A.

Titles: Sixth Grade Teacher
Departments: Lower School
Julie Kim B.B.A.

Julie Kim B.B.A.

Titles: Website and Communications Manager
Departments: Office of the Headmaster, Communications
Cheryl King B.S.

Cheryl King B.S.

Titles: Director of Athletics
Departments: Administration, Athletics
Christina Ko M.T.

Christina Ko M.T.

Titles: Upper School Math Teacher, National Honor Society Advisor
Departments: Upper School
Jessica Kocher B.S.

Jessica Kocher B.S.

Titles: NILD Therapist, SSD Coordinator
Departments: Learning Center
Deborah Koth M.M.

Deborah Koth M.M.

Titles: Performing Arts Department Chairman, Choral Director
Departments: Upper School, Lower School
Katelyn Kuck B.A.

Katelyn Kuck B.A.

Titles: Upper School Science Teacher, SGA Advisor
Departments: Upper School
Cara Kuiper M.A.

Cara Kuiper M.A.

Titles: Upper School Assistant Principal, Upper School Math Teacher
Departments: Administration, Upper School
Jean Lee B.A.

Jean Lee B.A.

Titles: Fifth Grade Teacher
Departments: Lower School
Sharyl LeFavour

Sharyl LeFavour

Titles: Administrative Assistant, Fine Arts
Departments: Upper School
Katherine Liversedge B.A.

Katherine Liversedge B.A.

Titles: First Grade Teacher
Departments: Lower School
Sandy Loynaz M.Ed.

Sandy Loynaz M.Ed.

Titles: Fourth Grade Teacher
Departments: Lower School
Emily Lubenec B.A.

Emily Lubenec B.A.

Titles: Upper School History Teacher, Yearbook Teacher
Departments: Upper School
Serge Lubenec M.S.

Serge Lubenec M.S.

Titles: Upper School Math Teacher
Departments: Upper School
Aaron Marshall B.A.

Aaron Marshall B.A.

Titles: Upper School History Teacher, Middle Level Cross Country Coach, Assistant Track Coach
Departments: Upper School
Laurie Mathewson J.D.

Laurie Mathewson J.D.

Titles: Upper School Christian Studies Teacher
Departments: Upper School
Laura McCollum Ed.D.

Laura McCollum Ed.D.

Titles: Upper School Christian Studies Teacher, Director of Institutional Effectiveness
Departments: Upper School, Office of the Headmaster
Nathanael McGarry B.A.

Nathanael McGarry B.A.

Titles: Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Danae McGregor B.A.

Danae McGregor B.A.

Titles: Upper School Latin Teacher
Departments: Upper School
Carol McHugh B.S.

Carol McHugh B.S.

Titles: Administrative Assistant, Upper School
Departments: Upper School
Jenny Medlin B.S.

Jenny Medlin B.S.

Titles: Assistant Dean of Admission
Departments: Office of Admission

Scott Meushaw B.A.

Titles: Christian Studies Teacher
Departments: Upper School
Kay Meyer B.A., P.C.E.T., IAD Certified

Kay Meyer B.A., P.C.E.T., IAD Certified

Titles: NILD Therapist
Departments: Learning Center
Judith Mijares B.S.

Judith Mijares B.S.

Titles: Lower and Upper School Art Teacher
Departments: Upper School, Lower School
Kimberly Miller M.Ed.

Kimberly Miller M.Ed.

Titles: Dean of Curriculum and Instruction, Science Department Chairman, Upper School Science Teacher
Departments: Administration, Upper School
Carrie Moacdieh M.A.

Carrie Moacdieh M.A.

Titles: Upper School French Teacher
Departments: Upper School
Jessica Mobley M.Ed.

Jessica Mobley M.Ed.

Titles: Third Grade Teacher
Departments: Lower School
Lauren Morris B.A.

Lauren Morris B.A.

Titles: Administrative Assistant, Office of the Headmaster, Varsity Girls Lacrosse Coach
Departments: Office of the Headmaster
Theresa Nie M.A.

Theresa Nie M.A.

Titles: Sixth Grade Math Teacher, Testing Coordinator K-12
Departments: Upper School, Lower School
Parker Normann Ph.D.

Parker Normann Ph.D.

Titles: Upper School Economics Teacher
Departments: Upper School
Faith Ok B.F.A.

Faith Ok B.F.A.

Titles: Lower School Art Teacher
Departments: Lower School
Kara O'Malley B.A.

Kara O'Malley B.A.

Titles: Executive Function Coach
Departments: Learning Center
David Osborn B.S.

David Osborn B.S.

Titles: IT Support Technician
Departments: IT Support
Todd Peckarsky B.A.

Todd Peckarsky B.A.

Titles: Assistant Registrar
Departments: Registrar
Diana Petrusky B.S.

Diana Petrusky B.S.

Titles: Administrative Assistant, Lower and Upper School
Departments: Upper School, Lower School
Deborah Petzrick M.Ed.

Deborah Petzrick M.Ed.

Titles: Lower School Language Arts Reading Specialist
Departments: Lower School
Paul Petzrick, Jr. M.Ed.

Paul Petzrick, Jr. M.Ed.

Titles: Upper School Science Teacher, Laboratory Manager
Departments: Upper School
R. Cody Phillips M.A.

R. Cody Phillips M.A.

Titles: Upper School History Teacher
Departments: Upper School
Russell Phillips B.S.

Russell Phillips B.S.

Titles: Lower School Physical Education Teacher, Varsity Boys Soccer Coach, Varsity Girls Soccer Coach
Departments: Lower School
Janis Pierce M.Ed.

Janis Pierce M.Ed.

Titles: Lower School Principal
Departments: Administration, Lower School
Kristin Pushak M.A.

Kristin Pushak M.A.

Titles: Upper School History Teacher
Departments: Upper School
Erin Reed M.S.

Erin Reed M.S.

Titles: Upper School French Teacher
Departments: Upper School
Kirsten Rodgers M.Ed.

Kirsten Rodgers M.Ed.

Titles: Lower and Upper School Math Teacher
Departments: Upper School, Lower School
Laura Sanders M.Ed.

Laura Sanders M.Ed.

Titles: Sixth Grade Teacher
Departments: Lower School
Neomi Sarmiento M.S.

Neomi Sarmiento M.S.

Titles: Upper School Spanish Teacher
Departments: Upper School
Fleming Saunders B.S.

Fleming Saunders B.S.

Titles: Assistant Director of Athletics
Departments: Athletics
Janae Saunders B.A.

Janae Saunders B.A.

Titles: Lower and Upper School Physical Education Teacher, Assistant Boys Middle Level Basketball Coach
Departments: Upper School, Lower School
Toby Schaefer B.A.

Toby Schaefer B.A.

Titles: Facilities Manager
Departments: Facilities
Peter Schnuda M.Ed.

Peter Schnuda M.Ed.

Titles: Dean of Campus Life, Upper School Christian Studies Teacher, SGA Advisor
Departments: Administration, Upper School, Campus Life
Wendy Schoka M.T.

Wendy Schoka M.T.

Titles: Administrative Assistant, Athletics
Departments: Athletics
Lynn Seitz M.S.

Lynn Seitz M.S.

Titles: Substitute Coordinator
Departments: Office of the Headmaster

Randal Shaheen J.D.

Titles: Upper School Introduction to Constitutional Law Teacher
Departments: Upper School
Bethany Simpson B.A.

Bethany Simpson B.A.

Titles: Lower and Upper School Physical Education Teacher, Assistant Girls Varsity Soccer Coach
Departments: Upper School, Lower School
Brookye Smith B.A.

Brookye Smith B.A.

Titles: Second Grade Teacher
Departments: Lower School
Elissa Smith

Elissa Smith

Titles: Administrative Assistant, Health Services
Departments: Health Services
Amy Snider M.A.

Amy Snider M.A.

Titles: Kindergarten Instructional Assistant
Departments: Lower School

Julie Swartz D.P.N.

Titles: Upper School Science Teacher (Online)
Departments: Upper School
Karyn Sykes M.Ed.

Karyn Sykes M.Ed.

Titles: Third Grade Teacher
Departments: Lower School
Holly Tewell B.S.

Holly Tewell B.S.

Titles: Lower School Science Teacher
Departments: Lower School
Michelle Thoburn B.A.

Michelle Thoburn B.A.

Titles: Administrative Assistant, Business Office
Departments: Business Office
Susan Tyler B.S.

Susan Tyler B.S.

Titles: Fourth Grade Teacher
Departments: Lower School
Meagan Utmelidze B.A.

Meagan Utmelidze B.A.

Titles: Human Resources Coordinator
Departments: Business Office
Cynthia Vanderpoel B.A.

Cynthia Vanderpoel B.A.

Titles: Accounting Assistant
Departments: Business Office
David Vanderpoel Ph.D.

David Vanderpoel Ph.D.

Titles: Headmaster, CEO, Upper School History Teacher
Departments: Administration, Upper School, Office of the Headmaster
Debbie Vargo B.S.A.E.

Debbie Vargo B.S.A.E.

Titles: Upper School Science Teacher
Departments: Upper School
William Vargo M.S.

William Vargo M.S.

Titles: Upper School History Teacher, Varsity Boys Baseball Coach
Departments: Upper School
Donna Waller B.S.

Donna Waller B.S.

Titles: Strings Director
Departments: Upper School, Lower School
Deborah Walne B.S.

Deborah Walne B.S.

Titles: Assistant Headmaster for Operations, CFO
Departments: Administration, Office of the Headmaster
Brian  Washington B.M.

Brian Washington B.M.

Titles: Band Director
Departments: Upper School, Lower School
Dana Weigand M.Ed.

Dana Weigand M.Ed.

Titles: Assistant College Advisor
Departments: College Advising
Leslie Whelchel M.Ed., P.C.E.T., IAD Certified

Leslie Whelchel M.Ed., P.C.E.T., IAD Certified

Titles: Director of Learning Services
Departments: Administration, Learning Center
Kathy Williams

Kathy Williams

Titles: IT Support Technician
Departments: IT Support
Justin Winters M.F.A.

Justin Winters M.F.A.

Titles: Upper School Theater Arts Teacher
Departments: Upper School
Shannon Wise M.A.

Shannon Wise M.A.

Titles: Lower and Upper School Science Teacher
Departments: Upper School, Lower School
Katherine Yum M.A.

Katherine Yum M.A.

Titles: Executive Function Coach, ESOL Coordinator
Departments: Learning Center
Cathy Zerrenner B.S.

Cathy Zerrenner B.S.

Titles: Administrative Assistant, Lower School
Departments: Lower School

News

Trinity's Varsity Swim team has been making waves since becoming one of our school's twelve competitive sports teams. This year, Varsity Swim continues to make history.

"This young team has worked hard every day all season to become an incredible force in the conference," said Coach Andy Gingrich.

Read more
In January, TCS Senior Tim Park became the first Trinity student to ever receive an appointment to the four major U.S. military service academies. Tim applied to the U.S. Air Force Academy, the U.S. Coast Guard Academy, the U.S. Military Academy at West Point, and the U.S. Naval Academy. After learning of his appointment to West Point, Tim had the opportunity to share his story with several local and national news channels!
Read more

Yesterday, Trinity's Boys and Girls Varsity Cross Country teams competed and won at the Delaney Athletic Conference Championships at Burke Lake Park in Burke, Va. The boys team won their fourth straight conference championship, and sophomore Kayla Shelkey won her race with nearly a full minute's lead on the next runner.


Read more
Powered by Finalsite