Faculty & Staff Directory 

 

This directory does not include emails. TCS Parents should log in to the Parent Portal for a comprehensive Faculty/Staff Directory.

Click here to see our Faculty-at-a-Glance.


 

Teacher Feature


 

Search

Ellisa Adams M.A.T.

Ellisa Adams M.A.T.

Titles: Teaching Assistant
Departments: Upper School, Lower School
Jana Allen M.A.

Jana Allen M.A.

Titles: Upper School History Teacher
Departments: Upper School
Kevin Ames M.S.

Kevin Ames M.S.

Titles: Math Department Chair and Upper School Math Teacher, Varsity Cross Country Coach, Varsity Track Coach
Departments: Upper School
Jenna Bailey M.Ed.

Jenna Bailey M.Ed.

Titles: NILD Educational Therapist
Departments: Learning Center
Kate Barcley B.A.

Kate Barcley B.A.

Titles: Upper School History Teacher
Departments: Upper School
Noah Bergquist

Noah Bergquist

Titles: Teaching Assistant and Extended Day Staff
Departments: Upper School, Lower School
Scott Bergquist Ed.S.

Scott Bergquist Ed.S.

Titles: Upper School Principal
Departments: Administration, Upper School
Emma Booth B.A.

Emma Booth B.A.

Titles: Teaching Assistant
Departments: Upper School, Lower School
Marianne Booth M.Ed.

Marianne Booth M.Ed.

Titles: Lower School Principal
Departments: Administration, Lower School
Alicia Bradford M.T.S.

Alicia Bradford M.T.S.

Titles: Teaching Assistant
Departments: Upper School, Lower School
Kaitlyn Bradford M.S.

Kaitlyn Bradford M.S.

Titles: Assistant Director of Athletics and Athletic Trainer, Varsity Softball Assistant Coach
Departments: Athletics, Health Services
Naomi Butler B.S.N.

Naomi Butler B.S.N.

Titles: School Nurse
Departments: Health Services
Lori Byre M.Ed.

Lori Byre M.Ed.

Titles: Dean of Curriculum and Instruction, Upper School Math Teacher
Departments: Administration, Upper School
Noah Byre B.S.

Noah Byre B.S.

Titles: Upper School Science Teacher, JV Baseball Assistant Coach
Departments: Upper School
Joshua Cabana B.A.I.S.

Joshua Cabana B.A.I.S.

Titles: Director of Technology
Departments: IT Support
Ian Campbell B.A.

Ian Campbell B.A.

Titles: IT Technician, Level III
Departments: IT Support
Brenda Carr M.A.

Brenda Carr M.A.

Titles: Fourth Grade Teacher
Departments: Lower School
Nanette Carradice R.N., B.S.N.

Nanette Carradice R.N., B.S.N.

Titles: School Nurse
Departments: Health Services
Michael Carroll B.A.

Michael Carroll B.A.

Titles: Director of Facilities
Departments: Administration, Facilities
Simonee Carter B.A.

Simonee Carter B.A.

Titles: Third Grade Teacher
Departments: Lower School
Cathy Case B.S.

Cathy Case B.S.

Titles: Upper School Math Teacher
Departments: Upper School
David Case B.A.

David Case B.A.

Titles: Upper School Christian Studies Teacher
Departments: Upper School
Jessica Caudill M.A.

Jessica Caudill M.A.

Titles: Human Resources Manager
Departments: Business Office
Lena Chung B.S.

Lena Chung B.S.

Titles: Teaching Assistant
Departments: Upper School, Lower School
Eunha Clark B.S.

Eunha Clark B.S.

Titles: Instructional Assistant, Kindergarten
Departments: Lower School
David Clenance B.S.

David Clenance B.S.

Titles: Director of Safety and Security
Departments: Office of the Head of School
Carol Cluff M.S.

Carol Cluff M.S.

Titles: Upper School Math Teacher
Departments: Upper School
Peggy Connor B.S.N.

Peggy Connor B.S.N.

Titles: Lower School Student Services Coordinator
Departments: Learning Center
Katherine Copeland B.S.W.

Katherine Copeland B.S.W.

Titles: Executive Assistant to the Head of School
Departments: Administration, Office of the Head of School
Sherri Copeland B.A.

Sherri Copeland B.A.

Titles: Lower School Librarian
Departments: Lower School, Media Center
Jen Corbet M.S.

Jen Corbet M.S.

Titles: Upper School Science Teacher and Lower School P.E. Teacher
Departments: Upper School
Christy Coy B.S.

Christy Coy B.S.

Titles: Administrative Assistant, Lower School
Departments: Lower School
Richard Crocker D.Min.

Richard Crocker D.Min.

Titles: Upper School Science Teacher, Head of House Veritas
Departments: Upper School
Guadalupe Cuestas M.A.

Guadalupe Cuestas M.A.

Titles: Upper School Spanish Teacher
Departments: Upper School
Kelsey Daiber B.A.

Kelsey Daiber B.A.

Titles: Administrative Assistant, Performing Arts
Departments: Fine Arts
Louise Darko M.A.

Louise Darko M.A.

Titles: First Grade Teacher
Departments: Lower School
Deborah Dayhoff M.A.

Deborah Dayhoff M.A.

Titles: Visual Arts Department Chair and Upper School Art Teacher
Departments: Upper School, Fine Arts
Aaron de Gastyne M.Div.

Aaron de Gastyne M.Div.

Titles: Upper School Christian Studies Teacher, Head of House Caritas
Departments: Upper School
Mary Alice Domenica D.M.A.

Mary Alice Domenica D.M.A.

Titles: Upper School Choral Director
Departments: Upper School, Fine Arts
Calvin Fellows B.A.

Calvin Fellows B.A.

Titles: Assistant Upper School Principal and Summer Programs Director, Varsity Field Hockey Head Coach
Departments: Administration, Upper School
Lauren Fisher J.D., M.Ed.

Lauren Fisher J.D., M.Ed.

Titles: Upper School English Teacher and Yearbook Advisor, Varsity Girls Cross Country Head Coach, Varsity Indoor Track and Field Coach, Varsity Track and Field Coach
Departments: Upper School
Jennifer Fletcher M.A.

Jennifer Fletcher M.A.

Titles: Enrollment Consultant
Departments: Administration, Upper School, Lower School
Ingrid Flores B.A.

Ingrid Flores B.A.

Titles: Upper School Math Teacher
Departments: Upper School
Jennifer Frey M.P.H.

Jennifer Frey M.P.H.

Titles: Admission Consultant
Departments: Office of Admission
Yvonne Gaffin B.A.

Yvonne Gaffin B.A.

Titles: College Advisor
Departments: College Advising
James Gaines M.A.

James Gaines M.A.

Titles: Assistant LAIR Office Manager, Teaching Assistant and Testing Coordinator
Departments: Upper School, Lower School, Learning Center
Julie Gallagher M.S.

Julie Gallagher M.S.

Titles: Lower School P.E. Teacher and Administrative Assistant, Athletics
Departments: Upper School, Lower School
Christine Gardner M.A.

Christine Gardner M.A.

Titles: Executive Function Coach
Departments: Learning Center
Sarah Garrido M.S.

Sarah Garrido M.S.

Titles: Upper School Science Teacher
Departments: Upper School
Stephanie Gilbert M.A.T.

Stephanie Gilbert M.A.T.

Titles: Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Blair Gilchrist M.A.

Blair Gilchrist M.A.

Titles: College Advisor
Departments: College Advising
Caroline Guirgis B.A.

Caroline Guirgis B.A.

Titles: Senior Administrative Assistant, Upper School
Departments: Upper School
Ajay Gupta M.A.

Ajay Gupta M.A.

Titles: Assistant Registrar and Upper School Math Teacher
Departments: Upper School
Gloria Gupta B.S.

Gloria Gupta B.S.

Titles: Administrative Assistant, Lower School
Departments: Lower School
Victor Handres

Victor Handres

Titles: Assistant Facilities Supervisor
Departments: Facilities
Catherine Harlow B.A.

Catherine Harlow B.A.

Titles: Lower School Instructional Assistant
Departments: Lower School
Kyle Haun B.A.

Kyle Haun B.A.

Titles: Assistant Facilities Supervisor
Departments: Facilities
Livia Heidelberger M.A.

Livia Heidelberger M.A.

Titles: Upper School French Teacher
Departments: Upper School
Katelynne Herring B.S.

Katelynne Herring B.S.

Titles: Lower School Instructional Assistant
Departments: Lower School
Kathryn Hessen B.S.

Kathryn Hessen B.S.

Titles: Upper School Math Teacher, Girls Cross Country Assistant Coach
Departments: Upper School
Veronica Hewlett B.S.

Veronica Hewlett B.S.

Titles: Administrative Assistant, Lower School
Departments: Lower School
Timothy Hilliard M.T.

Timothy Hilliard M.T.

Titles: Assistant Upper School Principal, Upper School English Teacher
Departments: Administration, Upper School
Ji-hyun Hong B.A.

Ji-hyun Hong B.A.

Titles: Assistant Lower School Principal
Departments: Administration, Lower School
Melanie Hsieh M.S.

Melanie Hsieh M.S.

Titles: School Nurse and Extended Day Staff
Departments: Health Services
Suzanne Hulbert M.Ed., P.C.E.T.

Suzanne Hulbert M.Ed., P.C.E.T.

Titles: Upper School Student Services Coordinator and Upper School Health Teacher
Departments: Upper School, Learning Center
Christine Hume M.Ed.

Christine Hume M.Ed.

Titles: Director of Admission
Departments: Administration, Office of Admission
Bianca Jackson B.S.

Bianca Jackson B.S.

Titles: Kindergarten Teacher
Departments: Lower School
Barbee Jeschke A.A.

Barbee Jeschke A.A.

Titles: Accounting Assistant
Departments: Business Office
Brett Jeschke M.A.T.

Brett Jeschke M.A.T.

Titles: Christian Studies Department Chair and Upper School Christian Studies Teacher, JV Boys Soccer Assistant Coach
Departments: Upper School
Kim Johnson M.A.

Kim Johnson M.A.

Titles: English Department Chair and Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Julie Kim B.B.A.

Julie Kim B.B.A.

Titles: Director of Marketing and Communications
Departments: Marketing and Communications
Lauren Kim M.Ed.

Lauren Kim M.Ed.

Titles: Third Grade Teacher
Departments: Lower School
Luke Kim B.A.

Luke Kim B.A.

Titles: Upper School Math Teacher
Departments: Upper School
Cheryl King B.S.

Cheryl King B.S.

Titles: Director of Development
Departments: Administration, Office of the Head of School
Isabella Kitts M.A.

Isabella Kitts M.A.

Titles: Lower School Music Teacher and Theater Director
Departments: Lower School, Fine Arts
Kathryn Klanderman M.Ed.

Kathryn Klanderman M.Ed.

Titles: Executive Function Coach
Departments: Learning Center
Delaney Kleiber B.S.

Delaney Kleiber B.S.

Titles: Fifth Grade Teacher
Departments: Lower School
Stacey Knight B.A.

Stacey Knight B.A.

Titles: Foreign Language Department Chair, Upper School Latin Teacher, and Head of House, Head of House Fortitudo
Departments: Upper School
Christy Kruger M.A.

Christy Kruger M.A.

Titles: Administrative Assistant, Learning Center
Departments: Learning Center
Jennifer Lam M.Ed.

Jennifer Lam M.Ed.

Titles: NILD Educational Therapist and ESOL Coach
Departments: Learning Center
Wendy Langan B.S.

Wendy Langan B.S.

Titles: Executive Function Coach
Departments: Learning Center
Eunhae Lee PharmD

Eunhae Lee PharmD

Titles: School Nurse
Departments: Health Services
Jean Lee B.A.

Jean Lee B.A.

Titles: Fifth Grade Teacher
Departments: Lower School
Sandra Lewis Ph.D.

Sandra Lewis Ph.D.

Titles: Sixth Grade Math Teacher
Departments: Upper School, Lower School
Emily Lubenec B.A.

Emily Lubenec B.A.

Titles: History Department Chair and Upper School History Teacher
Departments: Upper School
Aaron Marshall B.A.

Aaron Marshall B.A.

Titles: Upper School History Teacher, Middle Level Cross Country Head Coach, Varsity Field Coach
Departments: Upper School
Faith McLaughlin B.F.A.

Faith McLaughlin B.F.A.

Titles: Lower School Art Teacher
Departments: Lower School, Fine Arts
John Meeker B.S.

John Meeker B.S.

Titles: Upper School English Teacher, Boys ML Soccer Assistant Coach
Departments: Upper School
Dana Metzger B.S.

Dana Metzger B.S.

Titles: Accountant
Departments: Business Office
Judith Mijares B.S.

Judith Mijares B.S.

Titles: Upper School Art Teacher
Departments: Upper School, Fine Arts
Alissa Miller A.A.S.

Alissa Miller A.A.S.

Titles: Admin Assistant- US
Departments: Upper School
Jonnie Miller M.Ed.

Jonnie Miller M.Ed.

Titles: Third Grade Teacher
Departments: Lower School
Kimberly Miller M.Ed.

Kimberly Miller M.Ed.

Titles: Assistant Head of School for Academics
Departments: Administration, Office of the Head of School
Tammy Moye M.S.

Tammy Moye M.S.

Titles: Sixth Grade Language Arts Teacher
Departments: Lower School
Christine Mulcahy J.D.

Christine Mulcahy J.D.

Titles: Lower School Office Manager
Departments: Lower School
Parker Normann PhD

Parker Normann PhD

Titles: Upper School Economics Teacher, Varsity Girls and Boys Tennis Assistant Coach
Departments: Upper School
Seth Nowak B.A.

Seth Nowak B.A.

Titles: Upper School Psychology and Theater Teacher
Departments: Upper School, Fine Arts
John Nye DMA

John Nye DMA

Titles: Performing Arts Department Chair, Lower and Upper School Band Director, JV Baseball Head Coach
Departments: Upper School, Lower School, Fine Arts
Kara O'Malley B.A.

Kara O'Malley B.A.

Titles: Executive Function Coach
Departments: Learning Center
David Osborn B.S.

David Osborn B.S.

Titles: IT Technician, Level II, JV Baseball Assistant Coach
Departments: IT Support
Susan Pacifico M.Ed.

Susan Pacifico M.Ed.

Titles: Lower School Math Specialist
Departments: Lower School
Minna Park BSN

Minna Park BSN

Titles: RN
Departments: Health Services
Todd Peckarsky B.A.

Todd Peckarsky B.A.

Titles: Assistant Registrar
Departments: Upper School, Lower School
Diana Petrusky B.S.

Diana Petrusky B.S.

Titles: Lower School Curriculum Coordinator
Departments: Lower School
Deborah Petzrick M.Ed.

Deborah Petzrick M.Ed.

Titles: Lower School Language Arts/Reading Specialist
Departments: Lower School
Paul Petzrick Jr., M.Ed.

Paul Petzrick Jr., M.Ed.

Titles: Science Department Chair and Upper School Science Teacher
Departments: Upper School
Renee Phillips M.A.

Renee Phillips M.A.

Titles: Fourth Grade Teacher
Departments: Lower School
Russell Phillips B.S.

Russell Phillips B.S.

Titles: P.E. Department Chair and Lower and Upper School P.E. Teacher, Varsity Boys Soccer Coach, Varsity Girls Soccer Coach
Departments: Upper School, Lower School
Susan Polo M.Ed.

Susan Polo M.Ed.

Titles: Kindergarten Teacher
Departments: Lower School
Francisco Portillo

Francisco Portillo

Titles: Assistant Facilities Supervisor
Departments: Facilities
Eleanor Preston M.A.T.

Eleanor Preston M.A.T.

Titles: Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Sindy Quiñónez M.A.

Sindy Quiñónez M.A.

Titles: First Grade Teacher
Departments: Lower School
Carolyn Rector B.S.

Carolyn Rector B.S.

Titles: Assistant Head of School, CFO and Upper School Finance Teacher
Departments: Administration, Upper School, Office of the Head of School
Bethany Rexroth M.S.

Bethany Rexroth M.S.

Titles: Lower and Upper School P.E. Teacher and Civics Teacher
Departments: Upper School, Lower School
Jenna Rieder M.Ed.

Jenna Rieder M.Ed.

Titles: Kindergarten Teacher
Departments: Lower School
Meredith Ritchie

Meredith Ritchie

Titles: Sixth Grade Math Teacher
Departments: Lower School
Ingrid Saavedra B.S.

Ingrid Saavedra B.S.

Titles: Upper School Spanish Teacher
Departments: Upper School
Hawraa Salama M.A.

Hawraa Salama M.A.

Titles: Upper School Christian Studies Teacher
Departments: Upper School
Amelia Sand

Amelia Sand

Titles: Marketing and Communications Intern
Departments: Marketing and Communications
Fleming Saunders B.S.

Fleming Saunders B.S.

Titles: Director of Athletics
Departments: Administration, Athletics
Janae Saunders B.A.

Janae Saunders B.A.

Titles: Assistant Director of Athletics , Varsity Girls Basketball Head Coach
Departments: Upper School, Lower School, Athletics
Kimberly Schiffman M.A.

Kimberly Schiffman M.A.

Titles: Upper School Science Teacher
Departments: Upper School
Peter Schnuda M.Ed.

Peter Schnuda M.Ed.

Titles: Dean of Campus Life and Sixth Grade Humanities Teacher
Departments: Administration, Lower School, Campus Life
Lynn Seitz M.S.

Lynn Seitz M.S.

Titles: Substitute Coordinator and Administrative Assistant, Health Services
Departments: Office of the Head of School, Health Services
Randal Shaheen J.D.

Randal Shaheen J.D.

Titles: Upper School Introduction to Constitutional Law Teacher
Departments: Upper School
Sydney Shuler B.S.

Sydney Shuler B.S.

Titles: Instructional Assistant, Kindergarten
Departments: Lower School
Sandy Simmons M.Ed.

Sandy Simmons M.Ed.

Titles: Lower School Teaching Assistant
Departments: Upper School
David Slaughter M.Ed.

David Slaughter M.Ed.

Titles: Upper School History Teacher
Departments: Upper School
Amanda Smith M.Ed.

Amanda Smith M.Ed.

Titles: Upper School English Teacher
Departments: Upper School
Brookye Smith M.A.T.

Brookye Smith M.A.T.

Titles: Second Grade Teacher
Departments: Lower School
Elissa Smith

Elissa Smith

Titles: Administrative Assistant, Health Services
Departments: Health Services
Victoria Snare M.Ed.

Victoria Snare M.Ed.

Titles: Upper School English Teacher
Departments: Upper School
John Stephenson M.Div.

John Stephenson M.Div.

Titles: Chaplain, Varsity Baseball Head Coach
Departments: Administration, Office of the Head of School
Caleigh Swadener B.S.

Caleigh Swadener B.S.

Titles: Lower School Science Teacher
Departments: Lower School
Michelle Thoburn B.A.

Michelle Thoburn B.A.

Titles: Administrative Assistant, Business Office
Departments: Business Office
Bridgette Thomas M.Ed.

Bridgette Thomas M.Ed.

Titles: Second Grade Teacher
Departments: Lower School
Matt Thomas Ed.D.

Matt Thomas Ed.D.

Titles: Head of School, CEO
Departments: Administration, Office of the Head of School
Jennifer Ubelhart B.A.

Jennifer Ubelhart B.A.

Titles: Teaching Assistant, Teaching Assistant
Departments: Lower School
Cynthia Vanderpoel B.A.

Cynthia Vanderpoel B.A.

Titles: Accounting Assistant
Departments: Business Office
Debbie Vargo B.S.A.E.

Debbie Vargo B.S.A.E.

Titles: Upper School Physics Teacher
Departments: Upper School
Donna Waller B.S.

Donna Waller B.S.

Titles: Strings Director
Departments: Upper School, Lower School, Fine Arts
Heidi Washer B.A.

Heidi Washer B.A.

Titles: Kindergarten Assistant
Departments: Lower School
Vanessa Watson M.P.A.

Vanessa Watson M.P.A.

Titles: Assistant Director of Admission
Departments: Office of Admission
Dana Weigand M.Ed.

Dana Weigand M.Ed.

Titles: College Advisor
Departments: College Advising
Joni Whitaker B.S.

Joni Whitaker B.S.

Titles: Upper School Math Teacher, Head of House Fidelis
Departments: Upper School
Kristen Whitaker B.S.N.

Kristen Whitaker B.S.N.

Titles: Event Planner
Departments: Office of the Head of School
Laura Whittle M.B.A.

Laura Whittle M.B.A.

Titles: Upper School Spanish Teacher
Departments: Upper School
Jo Wilbur B.A.

Jo Wilbur B.A.

Titles: Marketing and Communications Specialist
Departments: Marketing and Communications
Luke Wilbur B.S.

Luke Wilbur B.S.

Titles: Database Manager
Departments: Office of the Head of School
Kathy Williams A.S.

Kathy Williams A.S.

Titles: IT Technician, Level II
Departments: IT Support
Patricia Williamson M.Ed.

Patricia Williamson M.Ed.

Titles: Assistant Upper School Principal
Departments: Administration, Upper School
Shannon Wise M.A.

Shannon Wise M.A.

Titles: Lower School Science Teacher
Departments: Upper School, Lower School
Angela Wolf-Ramnanan M.A.L.A.

Angela Wolf-Ramnanan M.A.L.A.

Titles: NILD Educational Therapist
Departments: Learning Center
Grace Yu M.H.S.

Grace Yu M.H.S.

Titles: Registrar
Departments: Upper School, Lower School, Enrollment